Geotermikus- és köolajipari szűrőrendszer in-situ, mélyfúrásban történő kialakítására innovatív lézeres optikai technológiával
Projekt célja:
A mélyfúrási technológia alkalmazása napjainkban elengedhetetlen mind a szénhidrogén-termelés, mind a geotermikus alapú zöldenergia hasznosítását, kinyerését célzó alkalmazások terén.
A felmerülő technikai kihívásoktól eltekintve, a földtani közeg változékonysága, heterogenitása a mélyfúrási technológia alkalmazása során folyamatosan felmerülő nehézséget okoz. E heterogenitást az átfúrni kívánt kőzetek fizikai (pl. az alkotó szemcsék mérete, szilárdsága, porozitása, cementálása, szerkezete, stb.) illetve kémiai (a szemcsék és a cementáló anyag kémiai és ásványos összetétele) - jellemzően térben, akár néhány miliméteren belül bekövetkező - változásai okoznak.
A mélyfúrással kialakított kutak működtetését, akár víz illetve szénhidrogén kitermelésről, akár termálvíz visszasajtolásról van szó, kritikus mértékben befolyásolja a kút falának állékonysága illetve folyadékáteresztő képessége.
A szóban forgó projekt célja egy olyan, újdonságot jelentő in-situ, - azaz a kútban, a kútfalat alkotó kőzetek felhasználásával, - lézerfény alkalmazásával történő, alapvetően üveganyagú bevonat előállítására alkalmas módszercsomag kidolgozása, aminek révén biztosítottá válik a kút működtetése a kútfalat alkotó kőzetszemcsék kipergése nélkül. A kialakítandó bevonatban egyúttal az adott közegtestben specifikusan megkövetelt mértékű permeabilitást alakítunk ki, ami biztosítja az elvárt intenzitású fluidumáramlást a kút és környezete között.
Termékismertető:
Sajtómegjelenéseink:
- Kossuth Rádió - (2013.május 10.)
Rádió interjú
- Magyar Nemzet - Gazdaság – Tőzsde (2013.május 10.)
Lézersugár a kőolajért
- Figyelő - Feltörekvők - (2013.szeptember.26.)
Ha pénz tör fel
Rendezvények:
IAH Central European Conference 2013
Partnerünk a projektben:
Szegedi Tudományegyetem |
Projekt adatai:
Projekt megnevezése:
Eljárás mélységi geotermikus- és kőolajipari szűrőrendszer in-situ, mélyfúrásban történő kialakítására innovatív lézeres optikai technológiával
Projekt azonosítója:
GOP-1.1.1-11-2012-0335
Támogatás összege:
646 560 000,- Mely az Európai Unió támogatásával és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Kedvezményezettek megnevezése:
- Advanced Network Technologies Kft. (Konzorcium Vezető)
- Szegedi Tudományegyetem