Drone műszaki alapok: multicopter vázak
A multikopterek vázszerkezete igen változatos lehet. Ezt értjük mind formára, mind pedig anyagfelhasználásra.
A váz (frame) feladatai és tulajdonságai:
- stabilitás biztosítása
- a motorok fixen tartása
- javíthatóság
- különböző alkatrészek felszerelhetősége
- könnyű, de stabil anyagból készüljön
A legkisebb gépek nem is kapnak külön vázszerkezetet, hanem a nyomtatott áramkör adja a funkciókat. Nyilván egy ilyen kicsi gépnél a külön alkatrészek (bővítmények) felszerelése nem opció.
A kicsit nagyobb társaik általában már rendelkeznek egy külön testtel és hozzá való karokkal, melyek a motorokat tartják.
Meglepő lehet, de a fototechnika fejlődésével a kamerák már az egészen kicsi úgynevezett mini drone-oknál felkerülhetnek a gépre, ami a váztól további stabilitást vár el.
Amikor valaki kilép a házi/szobai világból és valamilyen komolyabb készülék építésébe kezd, vagy készen úgynevezett "redy to fly" állapotban akar vásárolni multicoptert, ott már igen széles a kínálat. A komolyabb "repülésre kész" modellek többnyire valami erős műanyag testben rejtik magukba a műszaki tartalmat, míg az épített modelleknél a váz általában egy üvegszálas -esetleg szénszálas - testből és hozzá karokból épülnek fel. Ezek általában műanyagból fröccsöntött, vagy üvegszálas/szénszálas csövekből és rögzítő idomokból állnak.
Vázat akár persze magunknak is készíthetünk, vagy akár egy jó terv után nyomtathatunk is. (No de ez a 3D-s nyomtatás már megint egy másik téma lehetne.)
OK, akkor itt van az eddig megjelent, a témát taglaló részek